Представа Смртоносна мотористика по тексту Александра Поповића, у режији Тијане Васић, премијерно је изведена у среду, 19. фебруара. Истог дана свечано је отворена изложба Аферим, Аћиме! посвећена Јоакиму Вујићу, оснивачу Књажевско-српског театра. Изложба је постављена у галерији Конака кнеза Михаила и реализована је у сарадњи са Народним музејом Шумадије.
Смртоносна мотористика, драма настала по тексту Александра Поповића (1929 –1996), једним од најоригиналнијих аутора српске драмске књижевности, у први план ставља људе са маргине. „Као и у животу, који је постао један глобални ријалити, у представи пратимо љубавни заплет маргиналаца, људи у сукобу са законом, циркуске феле жељне адреналина и забаве, који једино кроз то могу, бар на тренутак, да осете срећу и да се сматрају живим“, наводи редитељка Тијана Васић.
У представи играју: Ленка Петровић, Аврам Цветковић, Милица Мајсторовић, Чедомир Штајн, Катарина Јанковић, Марија Ракочевић, Ана Коланђели, Ненад Вулевић, Иван Видосављевић.
Адаптација текста је поверена Слободану Обрадовићу, за сценски говор је био задужен Ђорђе Марковић, сценографију потписује Ана Колбјанова, костим Јелена Јањатовић, музику Драгослав Танасковић Трнда, а дизајн светла Радомир Стаменковић.
Изложба Аферим, Аћиме! приказује оца српског позоришта, његов живот и рад на оснивању крагујевачког позоришта. Аутори изложбе су на креативан начин успели да оживе Јоакима Вујића, а посетиоци ће између осталих експоната моћи да погледају и оригиналне рукописне и штампане примерке Вујићевих драма, као и реконструисане костиме из предстве Фернандо и Јарика, прве представе изведене у Књажевско-српском театру.
На отварању изложбе квинтет ГКО „Шлезингер“ извео је музику која је свирана током представе Шнајдерски калфа 1835, у оркестрацији диригента Марка Нешића, а према оригиналним нотама Јосифа Шлезингера, капелника Књажеско-српске банде.
Аутори изложбе су Ана Колбјанова (сценограф и костимограф), Роксанда Алексић (кустос историчар) и Милош Јуришић (виши кустос-конзерватор). Изложба Аферим, Аћиме! је реализована у сарадњи Књажевско-српског театра и Народног музеја Шумадије у Крагујевцу, уз подршку Министарства културе Србије. Изложба је отворена до 15. марта.
Фото: Зоран Лаки Лазаревић